Hårde Vega dæk til ICA Junior 2006

ICA Junior skal køre på hårde Vega dæk (Vega FH) til CIK løbene i 2006. Spørgsmålet er nu om DASU vil forsøge at ændre den gældende aftale med Vega, så der også skal køres på de hårde dæk til de danske løb - det kunne betyde flere deltagere til de danske løb.

31.12.2005
Dennis - IT-Future

Her er tabellen over de forskellige dæk fra VEGA. Den originale tabel har ikke FM og FH dækkene på. Jeg har placeret FH dækket ind ca. der hvor SL6 (grøn) er placeret, men har ikke kunnet finde den præcise placering.

CIK har lavet en eksklusiv-aftale med Vega om levering af dæk til CIK-løbene i ICA og ICA Junior 2006. Sidste år kørte ICA Junior også på hårde dæk til CIK løbene, men her var dækkene fra Bridgestone. Måske giver mærkeskiftet mulighed for også at skifte til de hårde dæk til danske løb?

Her er beskrivelsen af de dæk, der skal køres med:

ICA Slicks

Vega FM 10x4.60-5 / FM 11x7.10-5.

ICA Regn
Vega W4 10x4.20-5 / W4 11x6.00-5

ICA Junior Slicks
Vega FH 10x4.60-5 / FH 11x6.50-5

ICA Junior Regn
Vega W4 10x4.20-5 / W4 11x6.00-5

FM dækkene til ICA er i klassen "medium", og svarer altså til de Vega XS dæk, der blev kørt med i 2005. FM dækkene var også en af valgmulighederne i 2005 til de internationale løb, hvor der frit kunne vælges mellem dæk i klassen "medium". Altså ikke de store ændringer her.

FH dækkene til ICA Junior er i klassen "hård", og blev f.eks. brugt i den belgiske Cadett klasse i 2005. Dækkene er blødere end de danske Pop dæk (Vega XLL) men hårdere end de dæk, der blev brugt i ICA/ICA J i 2005 (Vega XS).

Jeg har talt med kørere, som deltog i den belgiske Cadett klasse i 2005, og ifølge deres udsagn holder dækkene så godt, at man også kan træne en del på sine løbsdæk.

Míndre omkostninger til dæk kan betyde flere kørere
Udgifter til dæk er en væsentlig del af omkostningen ved ICA Junior klassen. Det vil derfor være en stor økonomisk fordel for de danske ICA Junior kørere, hvis det danske reglement også bliver ændret, så der køres med de hårdere Vega FH dæk til de nationale løb - måske endda så stor en fordel at det vil få nogle flere Pop kørere til at deltage i Super Kart løbene?

Kan og vil DASU / KU ændre reglementet i 2006?
De store spørgsmål i den forbindelse er imidlertid: Ønsker DASU / KU at ændre det danske dækreglement for ICA Junior klassen - og kan de i givet fald blive enige med Vega og Racing Motor (som er dansk Vega importør) om vilkårene for ændringen?

Jeg har spurgt Edvard Madsen fra KU om der er planer om ændringer i dækreglementet, men da jeg talte med ham var informationen fra CIK stadig så ny, at de ikke havde diskuteret sagen i KU.

Jeg har også spurgt Johnny Bjernemose fra Racing Motor om hans holdning til situationen. Han fortalte, at han ville være positivt indstillet over for en henvendelse fra KU om ændring af dækaftalen for 2006.

For de danske kørere (og deres forældres pengepung) må man håbe at ændringen kan blive gennemført.

Hvis du har en kommentar til situationen, så send en mail til mig på info@gokartweb.dk.

Se dækaftalen for 2005-2006 her

Download pdf-dokument med information fra CIK her