DM brag i Vojens 25-26. august

Danmarks Mesterskabet i Formula A bliver formentlig det sidste mesterskab, der køres med 100 ccm motorer og 20-21.000 omdrejninger. Den 21/8 var der 35 tilmeldte, så mon ikke vi når op på omkring 40 deltagere når løbet starter?
24.08.2007
Dennis - IT-Future
I 2006 gjorde EUROTEAM rent bord til DM i Formula A, da Kevin Munkholm vandt foran Michael K. Christensen og Julian Mengers. Nr. 4 blev Joachim Stephansen og nr. 5 Andreas Fasberg. Jeg regner med, at alle 5 kørere deltagere i DM 2007.

Blandt de 35 deltagere er Michael K. Christensen, som blev nr. 2 ved VM i Formula A sidste år, så der er ingen tvivl om, at han er storfavorit til også at vinde det Danske Mesterskab.

Der er heller ingen tvivl om, at mange af de andre gode Danske kørere vil være topmotiverede for at vinde det sidste Danske Mesterskab med 100 ccm motorer.

Jeg tør godt love et meget spændende og actionfyldt race, så hvis du ikke skal køre, så tag en tur til Vojens som tilskuer (eller som hjælper), det skal nok blive spændende.

Weekendens program

Lørdag køres der åbent løb for Cadetti, Rotax (senior, heavy og Old Boys), samt for ROK. Desuden er der træning for Formula A kørerne.

Tidtagningen starter kl. 10.40, første heat starter kl. 11.30 og herefter fortsættes med heats og Formula A træning frem til præmieoverrækkelse sidst på dagen (er ikke tidsfastsat).

Søndag køres Danmarks Mesterskabet i Formula A, samt åbent løb i Rotax DD2, og KZ2 (gearkart).

Tidtagningen starter kl. 10.40 og første heat køres kl. 12.00.

Tillægsregler og program kan downloades fra løbskalenderen på dasu.dk. Information til tilskuere og hjælpere findes på vojenskartingklub.dk.