ROK Cup 2008

Finalerne i den Danske ROK Cup 2008 blev kørt den 27-28. september i det fineste efterårsvejr på Roskilde Racing Center. Det betyder også, at de Danske deltagere til den internationale ROK finale er fundet.

05.10.2008
Dennis - IT-Future

Her er det de samlede vindere af ROK Cup 2008. Casper Brynnum, Jeppe Jørgensen og Allan Skov Jensen.

Referat fra ROK CUP finalen af Dansk Karting Center.

Et fantastisk race hvor der blev kørt rigtigt hurtigt og sat flere bane rekorder, bla. blev der i Super ROK kørt tider der fuldt matchede KF2, således satte Martin Larsen ny banerekord med 51,417 sek.. Benjamin Kristiansen var kun ganske få tiendedele efter.

Nick Myron der synes det kunne være sjovt at prøve at køre Super ROK og lå ligeledes kun ganske få tiendedele efter Benjamin.

Der var fra starten lagt op til kamp om placeringerne da flere kunne kvalificere sig, og det var meget et spørgsmål om hvordan det flaskede sig for konkurrenterne. Morten Christensen som lå til at kunne kvalificere sig til finalen, fik lov til at kæmpe hårdt for placeringerne, men nåede dog at skaffe sig point nok, så han kvalificerede sig og skal nu deltage i den internationale finale for 3. gang. De 2 tidligere år har været i ROK.

I ROK klassen var der også stor spænding om udfaldet, hvor de bedst placerede lå rigtig tæt, kampen var hård og der blev også her kørt rigtig stærkt, Jeppe Jørgensen satte den nye banerekord med 52,501 sek.

Til sammenligning er Philip Thøgersens banerekord i Nat A.  52.305 sek.

Ingen tvivl om at ROK og Super ROK har gjort et stort indtryk ved denne finale, for der første blev der kørt rigtig stærkt, men samtidig blev der også kørt utroligt fair.

Alle fik vist at ROK klasserne har en stor fremtid for sig, motorerne har igennem sæsonen vist at de er meget stabile og holdbare, men også særdeles hurtige. Som ovennævnte tider viser er der i disse klasser klart et alternativ til Nat A, bare meget billigere at køre.

International ROK finale i South Garda den 16-19. oktober 2008
Der ses nu frem mod Finalen i Italien hvor mere end 250 kørere fra hele verden samles. Første præmierne er en komplet kart, hvad enten man kører Rok Junior, Rok eller Super ROK. I mini ROK er første præmien en Mini ROK motor.

Et stort tillykke til vinderne og til dem der har kvalificeret sig til ROK CUP International Final, som alle vil få en stor oplevelse ved et professionelt arrangement som sagtens kan sammenlignes med at deltage ved EM og VM arrangementer, hvor der knyttes mange venskaber og interessante kontakter på tværs af kontinenter.

De kvalificerede er:

ROK CUP
1. Casper Brynnum
2. Jeppe Jørgensen
3. Allan Skov Jensen

Super ROK CUP
1. Martin Larsen
2. Bejamin Kristiansen
3. Morten Christensen


Her er de samlede vindere af Super ROK 2008

Mini ROK
1. Nicklas Nielsen
2. Nicklas Ingemann
3. Magnus Ruud Kjær

ROK CUP DK er i år blevet tildelt flere wild cards og følgende kørere deltager på Wild Cards.

ROK CUP
Jacob Degn Hansen
Mikkel Ryrsø

Super ROK
Nick Myron
Kasper Laursen

Egentlig havde Casper Jensen kvalificeret sig, men han er desværre fyldt 13 år, og kan således ikke deltage i ROK finalen, da den køres efter de Italienske regler og der er klassen for de 9 til 12 årige.

Derfor har Tony Kart givet ham en adgangsbillet til at deltage i ROK Junior, således at Danmark også bliver repræsenteret i denne klasse.

Der bliver 14 kørere der deltager i den Internationale ROK finale, der forgår på South Garda Karting i Lonato, Italien.

Vi ønsker alle deltagerne al mulig held og lykke dernede, og er sikre på at de vil repræsentere de danske farver på bedste vis, og bringe en masse gode resultater med hjem.

ROK CUP DK